B43544B5337M000
Overview of B43544B5337M000
Part NumberB43544B5337M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43544B5337M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B5337M000
Specification of B43544B5337M000
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.93 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
460 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)