B43544B9227M080
Overview of B43544B9227M080
Part NumberB43544B9227M080
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9227M080 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9227M080
Specification of B43544B9227M080
Supplier
Rubycon
Capacitance
390 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85C
Operating Temperature
-25C ~ 85C
Ripple Current @ Low Frequency
2.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.982 A @ 10 kHz
Impedance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)