B43544B9477M002
Overview of B43544B9477M002
Part NumberB43544B9477M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9477M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9477M002
Specification of B43544B9477M002
Status
Obsolete
Package
Tray
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
190 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)