B43544E2228M002
Overview of B43544E2228M002
Part NumberB43544E2228M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544E2228M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544E2228M002
Specification of B43544E2228M002
Capacitance
2200 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
5.19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
50 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)