B43544E5477M007
Overview of B43544E5477M007
Part NumberB43544E5477M007
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Price for B43544E5477M007
Specification of B43544E5477M007
Package
Bulk
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.83 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
330 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)