B43544F2158M002
Overview of B43544F2158M002
Part NumberB43544F2158M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544F2158M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544F2158M002
Specification of B43544F2158M002
Capacitance
1500 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
3.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
75 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)