B43544F9477M062
Overview of B43544F9477M062
Part NumberB43544F9477M062
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544F9477M062 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544F9477M062
Specification of B43544F9477M062
Series
B43544
Package
Bulk
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.92 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
210 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)