B43545A5397M000
Overview of B43545A5397M000
Part NumberB43545A5397M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43545A5397M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A5397M000
Specification of B43545A5397M000
Series
B43545
Capacitance
390 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.39 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
350 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)