B43545A9157M002
Overview of B43545A9157M002
Part NumberB43545A9157M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43545A9157M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A9157M002
Specification of B43545A9157M002
Series
B43545
Package
Tray
Capacitance
150 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.04 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
550 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)