B43545A5567M002
Overview of B43545A5567M002
Part NumberB43545A5567M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43545A5567M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A5567M002
Specification of B43545A5567M002
Series
B43545
Package
Tray
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
3.08 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
250 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)