B43545A5277M000
Overview of B43545A5277M000
Part NumberB43545A5277M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43545A5277M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A5277M000
Specification of B43545A5277M000
Series
B43545
Package
Tray
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
330mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.83 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)