B43544G2108M060
Overview of B43544G2108M060
Part NumberB43544G2108M060
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544G2108M060 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544G2108M060
Specification of B43544G2108M060
Capacitance
1000 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
2.95 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
110 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)