B43545A5127M002
Overview of B43545A5127M002
Part NumberB43545A5127M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43545A5127M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A5127M002
Specification of B43545A5127M002
Series
B43545
Package
Tray
Capacitance
120 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
750mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
980 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
1.14 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)