B43545A5107M000
Overview of B43545A5107M000
Part NumberB43545A5107M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
DatasheetsDownload B43545A5107M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43545A5107M000
Specification of B43545A5107M000
Series
B43545
Package
Bulk
Capacitance
100 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
910mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
820 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
1.37 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)