B43544F2477M000
Overview of B43544F2477M000
Part NumberB43544F2477M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544F2477M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544F2477M000
Specification of B43544F2477M000
Package
Tray
Capacitance
470 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
210 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)