B43544F5337M002
Overview of B43544F5337M002
Part NumberB43544F5337M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Price for B43544F5337M002
Specification of B43544F5337M002
Status
Active
Series
B43544
Package
Bulk
Supplier
EPCOS - TDK Electronics
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
2.21 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
470 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)