B43544F9337M000
Overview of B43544F9337M000
Part NumberB43544F9337M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Price for B43544F9337M000
Specification of B43544F9337M000
Series
B43544
Package
Bulk
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
300 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)