B43544F2567M000
Overview of B43544F2567M000
Part NumberB43544F2567M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544F2567M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544F2567M000
Specification of B43544F2567M000
Package
Tray
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.01 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
170 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)