B43544E5567M000
Overview of B43544E5567M000
Part NumberB43544E5567M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Price for B43544E5567M000
Specification of B43544E5567M000
Status
Active
Series
B43544
Package
Bulk
Supplier
EPCOS - TDK Electronics
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
3.21 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
280 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)