B43544E9397M002
Overview of B43544E9397M002
Part NumberB43544E9397M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Price for B43544E9397M002
Specification of B43544E9397M002
Capacitance
390 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.36 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
260 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)