B43544E9687M002
Overview of B43544E9687M002
Part NumberB43544E9687M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Price for B43544E9687M002
Specification of B43544E9687M002
Capacitance
680 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
3.82 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
150 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)