B43544F2108M002
Overview of B43544F2108M002
Part NumberB43544F2108M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544F2108M002 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544F2108M002
Specification of B43544F2108M002
Capacitance
1000 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
3.11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
100 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)