B43544E9827M000
Overview of B43544E9827M000
Part NumberB43544E9827M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Price for B43544E9827M000
Specification of B43544E9827M000
Capacitance
820 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
4.37 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
120 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)