B43544E9567M007
Overview of B43544E9567M007
Part NumberB43544E9567M007
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Price for B43544E9567M007
Specification of B43544E9567M007
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
3.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
180 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)