B43544E7107M002
Overview of B43544E7107M002
Part NumberB43544E7107M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 100UF 20% 550V SNAP
Price for B43544E7107M002
Specification of B43544E7107M002
Capacitance
100 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.16Ohm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
840 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
1.81 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)