B43544E7127M000
Overview of B43544E7127M000
Part NumberB43544E7127M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 120UF 20% 550V SNAP
Price for B43544E7127M000
Specification of B43544E7127M000
Capacitance
120 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
970mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
940 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
1.51 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)