B43544E5337M002
Overview of B43544E5337M002
Part NumberB43544E5337M002
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Price for B43544E5337M002
Specification of B43544E5337M002
Package
Bulk
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
2.16 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
470 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)