B43544E2567M067
Overview of B43544E2567M067
Part NumberB43544E2567M067
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544E2567M067 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544E2567M067
Specification of B43544E2567M067
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
190 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)