B43544C6227M000
Overview of B43544C6227M000
Part NumberB43544C6227M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
DatasheetsDownload B43544C6227M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544C6227M000
Specification of B43544C6227M000
Package
Tray
Capacitance
220 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
380mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
560 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)