B43544E2128M067
Overview of B43544E2128M067
Part NumberB43544E2128M067
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544E2128M067 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544E2128M067
Specification of B43544E2128M067
Package
Tray
Capacitance
1200 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
3.53 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
85 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)