B43544E2228M000
Overview of B43544E2228M000
Part NumberB43544E2228M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544E2228M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544E2228M000
Specification of B43544E2228M000
Package
Tray
Capacitance
2200 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
5.19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
50 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)