B43544E2158M007
Overview of B43544E2158M007
Part NumberB43544E2158M007
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
DatasheetsDownload B43544E2158M007 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544E2158M007
Specification of B43544E2158M007
Status
Active
Series
B43544
Package
Tray
Supplier
EPCOS - TDK Electronics
Capacitance
1500 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
4.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
65 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)