B43544D7826M000
Overview of B43544D7826M000
Part NumberB43544D7826M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 82UF 20% 550V SNAP
DatasheetsDownload B43544D7826M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544D7826M000
Specification of B43544D7826M000
Package
Bulk
Capacitance
82 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
550 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.41Ohm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
2.2 Ohms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)