B43544B9567M000
Overview of B43544B9567M000
Part NumberB43544B9567M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9567M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9567M000
Specification of B43544B9567M000
Capacitance
560 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
2.72 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
160 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)