B43544C6187M000
Overview of B43544C6187M000
Part NumberB43544C6187M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
DatasheetsDownload B43544C6187M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544C6187M000
Specification of B43544C6187M000
Package
Tray
Capacitance
180 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.31 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
690 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)