B43544B9337M080
Overview of B43544B9337M080
Part NumberB43544B9337M080
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9337M080 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9337M080
Specification of B43544B9337M080
Capacitance
330 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.77 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
260 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.465" (37.20mm)