B43544B9397M000
Overview of B43544B9397M000
Part NumberB43544B9397M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9397M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9397M000
Specification of B43544B9397M000
Package
Bulk
Capacitance
390 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency
2.12 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
220 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)