B43544B9277M000
Overview of B43544B9277M000
Part NumberB43544B9277M000
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DatasheetsDownload B43544B9277M000 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B9277M000
Specification of B43544B9277M000
Status
Active
Series
B43544
Package
Tray
Supplier
EPCOS - TDK Electronics
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105C
Operating Temperature
-40C ~ 105C
Polarization
Polar
Ratings
Applications
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency
1.56 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
310 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)