B43544B6277M080
Overview of B43544B6277M080
Part NumberB43544B6277M080
ManufacturerEPCOS (TDK)
DescriptionCAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
DatasheetsDownload B43544B6277M080 Datasheet PDFPDF Icon
Price for B43544B6277M080
Specification of B43544B6277M080
Capacitance
270 F
Tolerance
20%
Voltage - Rated
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Operating Temperature
-25C ~ 105C
Ripple Current @ Low Frequency
1.71 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
Impedance
460 mOhms
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)
1.661" (42.20mm)