BFC237954155
Overview of BFC237954155
Part NumberBFC237954155
ManufacturerVishay BC Components/Beyshlag/Draloric
DescriptionCAP FILM 1.5UF 5% 400VDC RADIAL
DatasheetsDownload BFC237954155 Datasheet PDFPDF Icon
Price for BFC237954155
Specification of BFC237954155
Capacitance
1.5 F
Tolerance
5%
Voltage Rating - AC
200V
Voltage Rating - DC
400V
Size / Dimension
1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)