C1206C475K8NAC7800
Overview of C1206C475K8NAC7800
Part NumberC1206C475K8NAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 4.7UF 10V X8L 1206
DatasheetsDownload C1206C475K8NAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206C475K8NAC7800
Specification of C1206C475K8NAC7800
Series
SMD Comm X8L HT150C
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
4.7 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
10V
Temperature Coefficient
X8L
Operating Temperature
-55C ~ 150C
Features
High Temperature
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)