C1206J104K4RAC7800
Overview of C1206J104K4RAC7800
Part NumberC1206J104K4RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.1UF 16V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J104K4RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J104K4RAC7800
Specification of C1206J104K4RAC7800
Series
SMD Comm X7R FO
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
0.1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16V
Features
Open Mode, Soft Termination
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)