C1206J105K4RACAUTO
Overview of C1206J105K4RACAUTO
Part NumberC1206J105K4RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 1UF 16V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206J105K4RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206J105K4RACAUTO
Specification of C1206J105K4RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FO
Package
Tape & Reel (TR),Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET,WEC
Capacitance
1 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
16V
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.073" (1.85mm)