C1206N103K1XRL7189
Overview of C1206N103K1XRL7189
Part NumberC1206N103K1XRL7189
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER .010UF 100V
Price for C1206N103K1XRL7189
Specification of C1206N103K1XRL7189
Series
Military, MIL-PRF-55681, CDR32
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Temperature Coefficient
BX
Applications
High Reliability
Failure Rate
R (0.01%)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)