C1206S103K1RACAUTO
Overview of C1206S103K1RACAUTO
Part NumberC1206S103K1RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionFAILOPENSMD.010UF 100V
DatasheetsDownload C1206S103K1RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S103K1RACAUTO
Specification of C1206S103K1RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
100V
Operating Temperature
-55C ~ 85C
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)