C1206S103K2RACAUTO
Overview of C1206S103K2RACAUTO
Part NumberC1206S103K2RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 10000PF 200V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S103K2RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S103K2RACAUTO
Specification of C1206S103K2RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Supplier
KEMET,WEC
Capacitance
10000 pF
Tolerance
10%
Voltage - Rated
200V
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)