C1206S104J5RACAUTO
Overview of C1206S104J5RACAUTO
Part NumberC1206S104J5RACAUTO
ManufacturerKEMET
DescriptionSMD AUTO X7R FE, CERAMIC, 0.1 UF
DatasheetsDownload C1206S104J5RACAUTO Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S104J5RACAUTO
Specification of C1206S104J5RACAUTO
Series
SMD Auto X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Supplier
KEMET
Capacitance
0.1 F
Tolerance
5%
Voltage - Rated
50V
Features
Floating Electrode
Ratings
AEC-Q200
Applications
Automotive
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)