C1206S124K5RAC7800
Overview of C1206S124K5RAC7800
Part NumberC1206S124K5RAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.12UF 50V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S124K5RAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S124K5RAC7800
Specification of C1206S124K5RAC7800
Package
Tape & Reel (TR)
Capacitance
0.12 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
50V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)