C1206S222K1RACTU
Overview of C1206S222K1RACTU
Part NumberC1206S222K1RACTU
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 2200PF 100V X7R 1206
Price for C1206S222K1RACTU
Specification of C1206S222K1RACTU
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
100V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
Boardflex Sensitive
Size / Dimension
0.126"" L x 0.063"" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035"" (0.88mm)
Capacitance
2200pF