C1206S223KARAC7800
Overview of C1206S223KARAC7800
Part NumberC1206S223KARAC7800
ManufacturerKEMET
DescriptionCAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
DatasheetsDownload C1206S223KARAC7800 Datasheet PDFPDF Icon
Price for C1206S223KARAC7800
Specification of C1206S223KARAC7800
Series
SMD Comm X7R FE
Package
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Capacitance
0.022 F
Tolerance
10%
Voltage - Rated
250V
Features
Floating Electrode
Ratings
Applications
General Purpose
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)